پنج شنبه, 03 اسفند 1396
ضمن عرض تبريك آغاز سال تحصيلي 97-96 ، مقدم دانشجويان جديد الورود را به دانشگاه پيام نور مركز رامسر گرامي مي داريم.

متن كامل سخنان دكتر محمد علي كريمي معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور به نقل از خبرگزاري فارس

 

خبر شماره 13930903000213 مورخ 93/09/03 خبرگزاری فارس، به نقل از این خبرگزاری به شرح زیر :

 

دکتر کریمی در نهمین گردهمایی معاونان و مدیران آموزشی دانشگاه های پیام نور کشور در بوشهر:

دانشگاه پیام نور هرگز از مأموریت خود تخطی ننموده است

دانشگاه پیام نور در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه در کنار دو وظیفه دیگر نقش بسزایی داشته است:

دکتر محمدعلی کریمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با تأکید بر سه نقش محوری مورد تأکید سازمان یونسکو برای دانشگاهها، گسترش مرزهای دانش بشری، رفع نیازهای جامعه به کمک تربیت نیروهای متخصص و مرتفع نمودن مشکلات به کمک پژوهش و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه را سه وظیفه و مأموریت اصلی دانشگاهها عنوان نمود. وی علاوه بر سهیم دانستن دانشگاه پیام نوردر دو مقوله اول، نقش این دانشگاه در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه به ویژه در اقصی نقاط محروم کشور را بسزا دانست. ایشان با اشاره به بستگی بی چون و چرای توسعه هر کشوری به بسترسازی لازم از طریق ارتقای علمی و فرهنگی مردم آن جامعه، هرگونه توسعه در جوامع امروزی را در گرو چنین ارتقایی قلمداد نمود.

کیفیت بخشی بیشتر به آموزش هدف اصلی دانشگاه پیام نور:

دکتر کریمی با اشاره به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه پیام نور در قیاس با اکثر دانشگاههای غیردولتی و حتی دولتی، افزایش بیشتر کیفیت آموزشی در این دانشگاه را جزو اهداف اصلی عنوان نمود. وی اصلاح هرم هیأت علمی و تولید و عرضه کتب و محتواهای آموزشی کیفی‌تر را از اولویت‌های دانشگاه دانست. وی با اشاره به فراخوان های جذب هیآت علمی سال 92 دانشگاه و ثبت نام 4500 نفر در این فراخوان‌ها، معرفی حدود 50 نفر واجدین دکتری تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاههای معتبر به عنوان هیأت علمی به وزارت علوم و عدم جذب واجدین کارشناس ارشد را در همین راستا توصیف کرد.

دانشگاه پیام نور یک دانشگاه باز است و نه صرفا مجازی:

مسئول اتاق فکر دانشگاه، دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه باز اعلام کرد و افزود: این که بعضی افراد بی اطلاع دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه مجازی معرفی کنند، صحیح نیست. وی با اشاره به سبقه ربع قرن فعالیت این دانشگاه در بعد از انقلاب گفت: تشکیل دانشگاه پیام نور در دهه شصت و در مقطع زمانی صورت گرفت که کمترین اثری از اینترنت و فضای مجازی امروزی وجود نداشت. ایشان با استناد به اساسنامه دانشگاه، دانشگاه پیام نور را به عنوان یک دانشگاه باز مشابه دانشگاههای باز دنیا قلمداد نمود که از همه شیوه‌های آموزشی محتوا محور به شکل حضوری، نیمه حضوری یا غیرحضوری برحسب نوع درس، رشته و مقطع تحصیلی استفاده می نماید.

دانشگاه پیام نور هرگز از مأموریت خود تخطی ننموده است:

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با رد ادعای خروج دانشگاه از مأموریت اصلی آن، طرح چنین مقولات و ادعاهایی را ناشی از عدم اطلاع از مأموریت آن به عنوان یک دانشگاه باز و بی توجهی به اساسنامه مصوب و مأموریت محوله از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست. وی همچنین با اشاره به گستره و دامنه فعالیت دانشگاههای باز دنیا، وجود و فعالیت در رشته های مختلف علمی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و میان رشته ای در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاهها و اساسنامه قانونی و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص را مؤید پایبندی دانشگاه به مأموریت آن دانست.

دستاورد های قابل توجه در حوزه آموزشی دانشگاه در دوره مدیریت جدید:

دکتر کریمی آموزش الکترونیکی را از نقاط قوت دانشگاه پیام نور دانست و گفت : برگزاری کارگاههای آموزش الکترونیکی اعضای هیأت علمی در سطح استانها، شکل گیری کمیته راهبردی آموزش الکترونیکی، تهیه و تصویب شیوه نامه تدوین محتواهای الکترونیکی،تهیه و تدوین آیین نامه های اصلاح شده آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و استخدام اعضای هیأت علمی، احیای گروه های آموزشی، تغییر قابل توجه هرم هیأت علمی به ویژه با مرتبه‌های علمی استاد و دانشیار، توقف روند خسران زای قبلی جذب کارشناسی ارشد مربی، اصلاح پرداخت حق الزحمه پرسنل از جمله اقداماتی دانست که در طی مدت نه چندان طولانی مدیریت جدیدصورت گرفته است.

فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور بسیار باسواد و نمرات و معدل آنها واقعی و سختگیرانه است:

دکتر کریمی با اشاره به تعداد بالای قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه در بهترین دانشگاه های کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری گفت: فارغ التحصیلان این دانشگاه نسبت به بسیاری از دانشگاههای دیگر وضعیت علمی بهتری دارند و چنانچه صحبت از افزایش کیفیت می کنیم این بدان معناست که ما اکنون باید به سمت شرایط آرمانی حرکت کنیم. وی تصریح کرد: شاید از لحاظ نمره آزمون سنجش بهترین داوطلبان وارد دانشگاه پیام نور نشوند، اما با استناد به نتایج، ارزیابی و میزان قبولی های مقاطع بالاتر تحصیلی در آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور وضعیت مطلوبی دارند و بسیاری از آنها در مقطع تحصیلی بالاتر در دانشگاههای معتبر دولتی قبول می‌شوند. چنین وضعیت مطلوبی ناشی از منابع و محتواهای یکسان و آزمون‌های سخت و متمرکز دانشجویان در این دانشگاه است. کسب نمره و معدل بالا در این دانشگاه سخت کوشی بسیار زیادی نیاز دارد. بنده معتقدم معدل دانشجویان دانشگاه پیام نور با احتساب ضریبی حدود 2/1 قابل قیاس با اکثر دانشگاههای دولتی و غیردولتی دیگر است. این بدین معناست که یک فرد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه با معدل 14 انصافاً قابل قیاس با معدلی معادل حدود 17 در اکثر دانشگاهها به جز چند دانشگاه شناخته شده می باشد.

گفتنی است نهمین گردهمایی معاونین و مدیران آموزشی دانشگاه پیام نور کشور در روزهای 28 و29 آبان به میزبانی دانشگاه پیام نور استان بوشهر برگزار شد.


 

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fsmac9 #135f10441 #170313121859